Nahrávanie súdnych pojednávaní

Autor: Lucia Žitňanská | 19.3.2015 o 12:56 | (upravené 19.3.2015 o 14:02) Karma článku: 6,79 | Prečítané:  1437x

Nahrávanie súdnych pojednávaní je užitočný projekt. Nielen pre účastníkov konania ale aj pre sudcov  samotných. 

Nebol by to však  SMER-SD, kebyže aj takýto dobrý projekt nepokazí. Dnes sa na to  podujala  poslankyňa Vitteková a vďaka jej pozmeňovaciemu  návrhu sa nebudú v trestných konaniach nahrávať všetky ale len hlavné pojednávania a niektoré časti verejných zasadnutí .Ak je  ale technicky možné nahrávať hlavné pojednávanie, prečo by mal byť problém nahrávať aj ostatné  zasadnutia senátu, na ktorých sa prijímajú rozhodnutia súdu ?! Veď účastníci konania môžu namietať postup sudcu na každom z nich , nielen na hlavnom. Jediným vysvetlením je, že  v  strane SMER-SD konajú len na oko a v skutočnosti im vyhovuje existencia šedých zón ,do ktorých nikto zvonka nevidí. 

Keď sa dnes ozývajú z prostredia sudcov hlasy, ktoré nahrávanie súdnych pojednávaní spochybňujú, je potrebné sa na ne pozrieť z dvoch strán.  Minister  spravodlivosti Borec  t vrdí, že každá pojednávacia miestnosť je vybavená nahrávacím zariadením a nemal by byť s nahrávkami problém. S udcovia tvrdia ,  ž e  tomu tak nie je a že  technická  nepripravenosť projektu ešte viac predĺži súdne konania.  Technicky  ale  nahrávanie pojednávaní nemá ako spomaliť súdne konanie, pokiaľ sa jedná len o zapnutie a vypnutie  nahr ávacieho zariadenia a následný export nahrávky na CD nosič.  Problém by mohol vzniknú ť len vtedy, ak by  neboli v miestnostiach vhodné technické zariadenia alebo ak by  sudcovia počas pojednávaní mali zaužívané rôzne  rutinné postupy, ktoré nie vždy korešpondujú s  procesnými pravidlami pojednávaní a nahrávka z konania by na takýto postup mohla poukázať . Zčasti to naznačila aj prezidentka Združenia sudcov Slovenska pani Bystrianska .T á tvrdí, že keď budú napríklad  sudcovia čítať všetky listinné dôkazy,  pojednávanie sa neúmerne predĺži . 

Ja si  naopak  myslím,  že aj toto môže byť pozitívny m efekt om nahrávania súdnych pojednávaní. Pokiaľ prax pre ukáže, že niektoré procesné pravidlá sú zbytočné, predlžujúce  súdne  konanie, vznikne tlak, aby sa zákonom zmenili. Akceptovať situáciu, že podľa procesných pravidiel niektoré úkony sudcovia robiť musia, ale oni ich nerobia, nie je to dobrý stav. Môže  dokonca  v niektorých prípadoch  spochybniť  aj samotný  súdny verdikt a v konečnom dôsledku  sa tak  s údne konanie predĺ ži ešte viac, ako len prečítaním listinného dôkazu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Katastrofa: Nikdy nebolo lepšie (píše Ivan Mikloš)

Samotné fakty na víťazstvo nad populistami a demagógmi nestačia.

ŠPORT

Hamšík zrejme pôjde do Číny: Chcel by som skúsiť niečo nové

Som sklamaný, že nám opäť titul ušiel, uviedol Marek Hamšík.


Už ste čítali?