Akčná vláda

Autor: Lucia Žitňanská | 11.2.2015 o 10:26 | (upravené 11.2.2015 o 10:47) Karma článku: 7,40 | Prečítané:  1121x

Vláda sa rok pred voľbami pustila do akčných plánov. Najskôr to bolo uznesenie, ktorým sa Robert Fico zaviazal, že osobne predloží vláde do konca marca   Akčný plán na posilnenie Slovenskej republiky ako právneho štátu   Dnes , 11. februára  2015 sa  zase  chystá schváliť   Akčný plán Iniciatívy pre otvorené vládnutie v Slovenskej republike na roky 2014 -2015  . Nie, to nie je preklep. Na vládu je naozaj predložený vo fe b ruári 2015 akčný plán na roky 2014-2015.  Predkladateľom je podpredseda vlády a minister vnútra Róbert Kaliňák.  Áno, ten minister Kaliňák, ktorý nie je ochotný zverejniť ani analýzy, z ktorých vychádzala snáď jediná reforma tejto vlády, reforma ESO.

Iniciatíva „Partnerstvo pre otvorené vládnutie“ je medzinárodnou iniciatívou vlád, ku ktorej sa vláda Ivety Radičovej prihlásila v septembri 2011 a prijala pre seba veľmi konkrétne úlohy v podobe „Akčného plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie v Slovenskej republike na roky 2012–2013“. Urobila tak bezprostredne potom, čo transparentnosť prijala za svoj program a začala zverejňovať zmluvy na internete a množstvo ďaľších informácií, ktorými vláda disponuje.

Vláda, ktorá sa k otvorenému vládnutiu hlási, sa snaží tak  aj  konať. Vláda, ktorá sa k otvorenému vládnutiu nehlási ,   niečo z Akčného  plán u   na roky 2012-2013   splní a niečo nesplní  a  potom  si dá prestávku a  v roku 2015 prijme ďalší Akčný plán na roky 2014-2015. 

To čo  táto  vláda nesplnila je výpovedné. Lebo to súvisí s verejnou kontrolou ministerstiev a s vytvorením zákonných garancií účasti verejnosti na tvo rbe zákonov  a politík .  

Vláda mala  napríklad  pripraviť kritériá a parametre na hodnotenie jednotlivých  ministerstiev z pohľadu  transparentnosti, tzv. barometer transparentnosti. Ten mal začať fungovať od júla 2012. Nie je a ani nebude. 

Vláda mala pripraviť a spustiť „elektronické hromadné žiadosti“ , aby sa zjednodušil spôsob, akým  sa môžu občania zúčastniť na petícii. Malo sa tak stať do  konca roka 2012. Nestalo sa , po novom  to  ale  asi bude, pretože splnomocnenec vlády má  za úlohu  do októbra 2015 spustiť kampaň na propagáciu systému. 

Minister spravodlivosti mal  pripraviť návrh zákona o účasti verejnosti  na legislatívnom procese do júna 2013 . Ten nie je a zjavne ani nebude, pretože  podľa nové ho A kčného plánu má nový splnomocnenec vlá dy do júna 2015 zmapovať súčasné  legislativne prostredie vo vzťahu k zapájaniu verejnosti do tvorby verejných politík a navrhnúť jeho úpravy.  

Výpovedné  je tiež to, čo chce „otvorená“ vláda robiť  do volieb . Zhrnúť sa t dá do jednej vety - čo sa zverejňuje, bude sa  zverejňovať aj naďalej.  Samozrejme, pokiaľ ministri budú chcieť. Lebo  napríklad  takému ministrovi Glváčovi sa príliš nechce.  Ten  nezverejňuje ani kľúčové koncepcie (napr. koncpeciu rozvoja   vzdušných síl), na základe  ktorých sa má modernizovať armá da a utajuje  aj informácie o  obstarávanej technike (cenu, technické špecifikácie) .

Veľkú časť plánov v a kčnom pláne  vláda  venuje školstvu.  Zjednoduším to. K dnešnému  dňu  sa dozvieme z internetovej stránky ministerstva školstva len to, čo začal zverejňovať  už  minister Jurzyca. Alebo  ešte  o  niečo menej. Nedozvieme sa  už , aké platy majú absolventi jednotlivých škôl na Slovensku. Vraj ale v budúcnosti  to tam  opäť bude.  Minister školstva bude musieť podľa akčného plánu v roku 2015 veľa vecí mapovať a analyzovať. Za všetky úlohy len jedna: 

„ Informovať slovenské vzdelávacie a výskumné inštitúcie o výhodách otvoreného prístupu pre ne samotné, ako aj pre komerčnú sféru, neziskové organizácie a širokú verejnosť.

Zodpovedný: splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti

Termín: 30. novembra 2015”

Úlohy dostáva aj minister spravodlivosti.  Do konca roka 2015 má predložiť návrhy zákonov, aby sa zverejňovali hodnotenia sudcov a zoznam prokurátorov. Znie to dobre. Smola. Parla mentné voľby budú najneskôr 5. m arca 2016. Tento parlament už zákon nebude môcť prerokovať a či nová vláda tieto zákony znova parlamentu predloží ,  bude  už  len na nej. 

Minister spravodlivosti dostáva aj ďalšie úlohy,  napríklad  analyzovať súčasný stav z verejňovania súdnych rozhodnutí. Nie všetky súdy si totiž plnia svoje povinnosti zverejňovať všetky rozhodnutia .. Takž e  to ,  čo mal minister  spravodlivosti  robiť odkedy  do funkcie nastúpil, dostal za úlohu v A kčnom pláne do konca júna 2015. 

Otvorené vládnutie je spôsob vládnutia, ktorého zámerom je zlepšovanie vládnutia a spravovania vecí verejných cez zvyšovanie transparentnosti, efektivity a zodpovednosti, ako aj vytváraním inštitúcií, ktoré občanom umožnia participovať na vládnutí.   Ale o to  tu  už  zjavne  nejde.  Ide  iba  o  voľ by.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Katastrofa: Nikdy nebolo lepšie (píše Ivan Mikloš)

Samotné fakty na víťazstvo nad populistami a demagógmi nestačia.

ŠPORT

Hamšík zrejme pôjde do Číny: Chcel by som skúsiť niečo nové

Som sklamaný, že nám opäť titul ušiel, uviedol Marek Hamšík.


Už ste čítali?