Falošné zákony

Autor: Lucia Žitňanská | 21.10.2014 o 20:08 | (upravené 21.10.2014 o 20:38) Karma článku: 12,52 | Prečítané:  3554x

V piatok poobede parlament bez väčšieho záujmu poslancov prerokoval viacero zákonov z dielne ministra spravodlivosti Boreca. Medzi nimi aj novely justičných zákonov, v ktorých sa stanovujú pravidlá výberu na posty sudcov a prokurátorov a novelu Obchodného zákonníka, ktorou sa závadza možnosť tzv. „jednouerových eseročiek“, teda firiem, ktoré si môžete založiť so základným imaním 1 euro. Dnes poslanci obidve novely schválili. Tieto zákony však majú spoločné viac než len osobu predkladateľa - obidva deklarujú niečo iné, než o čo im v skutočnosti ide a obidva usvedčujú vládnu stranu z falošnosti.

Novela zákona o sudcoch a prísediacich rieši, kto sa môže stať na Slovensku sudcom a minister v nej opäť zavádza tzv. justičných čakateľov. Síce hovorí, že týmto “neuzatvára justíciu, pretože výberové konania pre sudcov zostávajú otvorené”, ale nikto iní, ako práve justiční čakatelia a vyšší súdni úradníci sa reálne sudcami nestanú, pretože by ešte pred výberovým konaním museli absolvovať polročné vzdelávanie v Justičnej akadémii. Ako má vyzerať, aby malo zmysel, už zákon nehovorí. Najskôr absolvovať polročné vzdelávanie o ktorom nikto nevie ako bude vyzerať a až po ňom sa smieť zúčastniť výberového konania, ktorého objektivite len málokto na Slovensku dôveruje, je podľa mňa uzatváraním justície a krokom k odradeniu záujemcov z nesudcovského prostredia v ich prípadnej snahe stať sa sudcom. Prokurátorov zasa budú vyberať len prokurátori a ich čakateľov tiež. Ak bude na prokuratúre čakateľ prokuratúry, ani len výberové konanie nebude. Takže, namiesto toho, aby sme do justície lákali šikovných ľudí z advokácie a iných právnych profesií, kladieme im prekážky, aby sa sudcami znovu mohli stať len vlastní odchovanci. Nahrávanie ústnej časti pohovorov, ktoré aj pod tlakom niektorých opozičných politikov a odbornej verejnosti minister nakoniec do zákona zaviedol, už zlú podstatu zákona nezmení, len ministrovi umožní tento zákon lepšie predať verejnosti.
 
Novelou Obchodného zákonníka minister Borec zavádza možnosť tzv. jednoeurových eseročiek. Minister spravodlivosti tvrdil, že pri príprave novely sa inšpiroval návrhmi, ktoré sa nedávno stali súčasťou nemeckej a rakúskej legislatívy a že „jednoeurové eseročky by mali využívať najmä start-up spoločnosti“. V najbližších dňoch preto z úst politikov Smeru asi budeme počúvať slová, ako touto novelou pomáhajú začínajúcim firmám a rôznym start-upom rozbehnúť svoj biznis, v skutočnosti je to však úplne inak. Možnosť minimálneho základného imania vo výške jedného eura je totiž neproporčne „vyvažovaná“ rôznymi byrokratickými a podnikanie obmedzujúcimi povinnosťami. To nielenže bude brániť zakladaniu jednoeurových eseročiek, ale navyše, negatívne postihne aj súčasné 5000 eurové eseročky, ktoré by po novom mali spadať do rovnakého byrokratického režimu, ako jednoeurové eesročky. Moje výhrady v parlamentnej rozprave nechtiac potrvdil aj poslanec Martvoň, ktorý na poukazované chyby zareagoval slovami „veď to ani nebolo úmyslom zákonodarcu a ministerstva, aby sa jednoeurové eseročky stali in alebo aby ich teraz každý zakladal.“ V preklade do bežnej reči to znamená, že Smer formálne zaviedol možnosť jednoeurových eseročiek, pretože sa mu to hodí do agendy, v skutočnosti však budú radi, ak žiadne vznikať nebudú, lebo podľa Smeru sa aj tak nehodia do nášho právneho poriadku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Katastrofa: Nikdy nebolo lepšie (píše Ivan Mikloš)

Samotné fakty na víťazstvo nad populistami a demagógmi nestačia.

ŠPORT

Hamšík zrejme pôjde do Číny: Chcel by som skúsiť niečo nové

Som sklamaný, že nám opäť titul ušiel, uviedol Marek Hamšík.


Už ste čítali?