Ficov súdny pamätníček

Autor: Lucia Žitňanská | 12.1.2014 o 12:15 | Karma článku: 29,25 | Prečítané:  10482x

Viem, že všetci vieme. Pamäť je však krátka. Občas je užitočné pripomenúť si, ako to bolo. Napríklad, ako to bolo a je so "zásluhami" Roberta Fica o stav slovenského súdnictva. Treba si to pripomenúť práve teraz. V čase, keď sa premiér po šiestich rokoch premiérovania prebral a ako kandidát na prezidenta stráca trpezlivosť s justíciou, vytvára špeciálny tím a "vyhráža sa" radikálnymi návrhmi. Bolo to totiž takto.

Bol to Robert Fico, kto zveril rezort spravodlivosti HZDS a navrhol prezidentovi vymenovať Štefana Harabina do funkcie ministra spravodlivosti, keď v roku 2006 zostavil vládu s HZDS a SNS.

Bol to Robert Fico, kto bol premiérom aj v rokoch 2006 až 2010, keď jeho minister Harabin tiahol proti špeciálnemu súdu, odvolával predsedov súdov, ktorí sa pokúšali justíciu reformovať a reformní sudcovia čelili šikanóznym disciplinárnym konaniam, na ktoré sa chodili pozerať veľvyslanci európskych krajin a písali o tom správy.

Bol to Robert Fico, kto bol nemým premiérom, keď sa minister spravodlivosti v parlamente vyhrážal poslancovi, že pôjde do basy, a potom verejne klamal.

Bolo to za vlády Roberta Fica, keď sa zo dňa na deň z ministra Harabina stal predseda najvyššieho súdu. Len pripomínam, pre prípad, že si niekto povie, že volila súdna rada a že čo s tým mal premiér: poslanec za Smer Mojmír Mamojka povedal toto: „Viete, ako to je. Je to o politike. Rezorty sú rozdelené a lídri rozhodli, že to bude takto".

Bol to Robert Fico, ktorý ako premiér navrhol do funkcie ministerky spravodlivosti sudkyňu Petríkovú, ktorá predtým podala voči štátu antidiskriminačnú žalobu spolu s polovicou sudcovského stavu, a ako ministerka neurobila skoro nič, aby dôsledne hájila peniaze štátneho rozpočtu, teda občanov pred sudcami a ich antidiskriminačnými žalobami.

Bol to Robert Fico, kto bol predseda strany Smer, keď poslanci Smeru ako opoziční poslanci napádali na ústavnom súde zákony otvárajúce justíciu verejnej kontrole, a ktoré mali znamenať začiatok konca pre rodinkárstvo, šikanu a nekvalitu na súdoch. A len tak, pre pamäť, lebo sú to už viac ako dva roky, čo ústavný súd o týchto zákonoch nerozhodol, a z väčšej časti sa preto nemôžu uplatňovať: väčšina sudcov ústavného súdu sú sudcovia zvolení koaličnými poslancami za stranu Smer, HZDS a SNS - to bolo v čase, keď bol Robert Fico premiérom.

Je to Robert Fico, už pomaly dva roky opäť premiér, kto stanovil pre ministra Boreca cieľ pre justíciu, ktorý nazval „pokoj". A treba povedať, minister spravodlivosti Borec cieľ plní. Veď kto sa o zmeny v justícii nepokúša, odpor nezaznamená, ani z justície, ani od premiéra.

Potom sú tu ešte také drobnosti. Bol to Robert Fico ako premiér, ktorý nedávno ukázal všetkým na Slovensku ukážkové pohŕdanie súdmi, keď si nedokázal ani prevziať predvolanie na pojednávanie s expremiérkou.

To bolo pre pamäť.

Pre budúcnosť Slovenska by bolo lepšie, keby sa premiérovi, napriek tomu, alebo práve preto, že je teraz aj kandidátom na prezidenta, vrátila trpezlivosť. Aby radšej vo vzťahu k justícii nerobil a nehovoril vôbec nič. Lebo stačilo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Katastrofa: Nikdy nebolo lepšie (píše Ivan Mikloš)

Samotné fakty na víťazstvo nad populistami a demagógmi nestačia.

ŠPORT

Hamšík zrejme pôjde do Číny: Chcel by som skúsiť niečo nové

Som sklamaný, že nám opäť titul ušiel, uviedol Marek Hamšík.


Už ste čítali?