Otvorený list prezidentovi SR

Autor: Lucia Žitňanská | 6.5.2013 o 8:15 | Karma článku: 14,51 | Prečítané:  1745x

Rozhodla som sa obrátiť otvoreným listom na prezidenta Slovenskej republiky, ktorý má stále možnosť pozastaviť deštrukciu právneho štátu. Považujem za svoju povinnosť nahlas a jasne pomenovať, že má stále šancu v poslednom roku svojho funkčného obdobia zachovať sa správne. Nemožno mlčať a prizerať sa, keď sa vládnuca strana rozhodla bezprecedentne zasiahnuť do prebiehajúceho konania. Toto nie je záležitosť jedného konania. Toto určí, akou krajinou Slovensko je a má byť.

Vážený pán prezident,

v utorok 30. apríla 2013 schválila Národná rada Slovenskej republiky novelu zákona o organizácii Ústavného súdu Slovenskej republiky, o konaní pred ním a o postavení jeho sudcov. Národná rada Slovenskej republiky tento zákon schválila na návrh vlády v skrátenom legislatívnom konaní. Schváleniu návrhu zákona vo vláde nepredchádzalo žiadne pripomienkové konanie.

Zákon predstavuje vážny zásah do práva na nestranného sudcu, porušuje zákaz retroaktivity a je v rozpore s požiadavkou generality práva, čo sú fundamentálne požiadavky právneho štátu.

Zákon je účelový. Zákonodarca ním zasahuje do konkrétneho konania pred Ústavným súdom Slovenskej republiky (Čentéš vers. Slovenská republika, zastúpená prezidentom Slovenskej republiky) a mení už existujúce rozhodnutia ústavného súdu v tomto konaní (rozhodnutia Ústavného súdu Slovenskej republiky o vylúčení sudcov P. Brňáka a M. Ľalíka z rozhodovania v tejto veci).

V právnom štáte, ku ktorého princípom sa Slovenská republika v ústave hlási, je neprijateľné, aby štát v spore s kýmkoľvek zneužil zákonodarnú autoritu štátu a zasiahol spätne zmenou zákona do rozhodovania súdu a zrušil už existujúce rozhodnutia súdu, a to vo vlastný prospech a v neprospech druhého účastníka konania.

Práve v čase, keď rokoval parlament o návrhu zákona, rokovali aj sudcovia Ústavného súdu Slovenskej republiky a podľa zverejnených informácií sudcovia navrhli riešenie situácie vzniknutej na ústavnom súde v  tomto spore. Potvrdili tak slová predsedníčky Ústavného súdu Slovenskej republiky z minulých dní, že ústavný súd sám dokáže nájsť zo vzniknutej situácie východisko.

Vážený pán prezident,

som si vedomá toho, že Vaše postavenie v tomto prípade je veľmi delikátne, nakoľko v spore pred Ústavným súdom Slovenskej republiky, do ktorého sa zákonodarca rozhodol väčšinou hlasov takýmto bezprecedentným spôsobom zasiahnuť, zastupujete Slovenskú republiku a ste tak v konflikte záujmov.

Verím, pán prezident, že máme spoločný záujem na tom, aby Slovenská republika bola právnym štátom.

Dovoľujem si Vás preto požiadať, aby ste nepodpísali zákon o organizácii Ústavného súdu Slovenskej republiky, o konaní pred ním a o postavení jeho sudcov schválený Národnou radou Slovenskej republiky 30. apríla 2013, vrátili ho Národnej rade Slovenskej republiky na opätovné prerokovanie a zabránili tak popretiu fundamentálnych princípov právneho štátu a vytvorili priestor, aby Ústavný súd Slovenskej republiky našiel východisko zo vniknutej situácie bez zásahu politikov.

S úctou;

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Katastrofa: Nikdy nebolo lepšie (píše Ivan Mikloš)

Samotné fakty na víťazstvo nad populistami a demagógmi nestačia.

ŠPORT

Hamšík zrejme pôjde do Číny: Chcel by som skúsiť niečo nové

Som sklamaný, že nám opäť titul ušiel, uviedol Marek Hamšík.


Už ste čítali?