Tvoríme Slovensko

Autor: Lucia Žitňanská | 21.2.2013 o 7:30 | (upravené 21.2.2013 o 12:21) Karma článku: 12,44 | Prečítané:  2823x

V stredu 20. februára 2012 som spolu s kolegom Miroslavom Beblavým predstavila verejnosti projekt Tvoríme Slovensko. Ponúkam vám príhovor, ktorý som pri tejto príležitosti povedala. Môj príhovor nebol jediný, ktorý na stretnutí odznel, a preto, pre komplexnejší obraz o súvislostiach, v ktorých projekt vznikal, Vám ponúkam aj text príhovoru Miroslava Beblavého, a tiež prezentáciu sociologičky Oľgy Gyarfášovej „Odkiaľ prichádzame, kto sme a kde sa nachádzame." Nech sa Vám príjemne číta!

„Od politika sa očakávajú odpovede. Tak skúsim na začiatok rýchlo odpovedať na tie ľahšie otázky (podotýkam, to sú tie, ktoré sme si nepoložili my). Asi ich ale treba zodpovedať, aby sme sa k nim neskôr nemuseli vracať. A aby sme mali dostatok času na to, aby sme mohli hľadať, v diskusii s Vami, odpovede na tie ťažšie otázky (teda tie, ktoré sme položili my, aj v pozvánke na dnešné stretnutie).

Nechcem založiť novú stranu. Je ich nateraz dosť. Parlamentné voľby sú o tri roky, medzi tým bude niekoľko iných volieb, ukáže sa, kto je životaschopný a kto nie, možno bude treba uvažovať o koalíciách, možno úplne inak. Vôbec nie je isté, aké budú volebné pravidlá, na ich zmenu stačí 76 hlasov a vôbec nepochybujem o tom, že keď bude treba, tak 83 si ich prispôsobí.

Nechcem odísť z SDKÚ-DS. Dostala som na kandidátke SDKÚ-DS dôveru, nie malú, a z toho pre mňa vyplýva aj povinnosť, predovšetkým voči voličom. Vďaka nim sme prežili. Ja si ju uvedomujem.

Z predchádzajúcich odpovedí logicky vyplýva aj ďalšia odpoveď. Nechcem trieštiť pravicu.

A keďže tieto dve slovné spojenia, trieštenie pravice a spájanie pravice ašpirujú na to, že nahradia slovo zlepenec v rebríčku najfrekventovanejších slov, tak si dovolím položiť otázku inak (inak, ten zlepenec bolel, lebo bol svojím spôsobom pravdivý).

Tí ľudia, ktorí hovorili na začiatku stretnutia vo filme, boli pravdepodobne naši voliči, neviem, či ešte sú. Ale sú tu. A chcú voliť. A možno niektorí z nich sa aj verejne angažovať. Moja otázka znie: existovala niekedy väčšia priepasť medzi nimi a nami? Bude tá priepasť menšia, keď sa všetky pravicové strany tak, ako dnes stoja a ležia, poskladajú na jednu kandidátku?

Odpoveď je: nebude. Pretože sú to dnes dva úplne iné svety.

Svet prežívania a svet ambícií.

Ambíciou dnešnej našej vlády je prežiť. Dnes ale nikto v politike, snáď s niekoľkými individuálnymi výnimkami, v skutočnosti neponúka viac ako prežitie. Pre Slovensko, pre seba. Prežitie sveta, ktorý žije hlavne z minulosti. So všetkým, aj s peknými spomienkami na úspechy, ale aj všetkým tým ostatným, čo poznáme, a povedzme si úprimne, aj keď frfleme, vieme v tom žiť. Veľká časť Slovenska v tom vie žiť – korupcia, rodinkárstvo, klientelizmus, strach z nového, z akejkoľvek zmeny, mohla by som vymenovávať ďalej...

Ale Slovensko je dnes aj iné. Je to aj svet, ktorý si vie predstaviť súťažiť s najlepšími, verí vo vlastné sily a schopnosti a vidí aj veľký, moderný, inovatívny potenciál tejto krajiny. To nie sú len tí ľudia, ktorých sme videli vo filme. To je jedna veľká časť Slovenska. Oľga Gyarfášová to povedala v číslach. Práve títo ľudia nás môžu potiahnuť, aby sme našli opäť dôvod byť hrdí na to, čo sme dosiahli.

Táto časť Slovenska, títo ľudia, žijú dnes iný svet, ako žije politika. A politika im robí prekážky. Preto sa dnes musíme obrátiť na nich a spýtať sa, čo všetko sa musí zmeniť, aby politika nebola prekážkou, ale vytvárala pre Vás priestor? A v konečnom dôsledku pre prospech všetkých.

A opakujem, nehovorím o malej skupine ľudí zavretých v bratislavských kaviarňach. To je významná skupina ľudí na Slovensku. Mladých ľudí. Ktorí sa možno dnes rozhodujú, kde budú študovať, či sa vrátia na Slovensku po štúdiách, kde budú žiť so svojimi rodinami.

Preto chceme práve s takýmito ľuďmi diskutovať, nielen o našich, ale hlavne o ich nápadoch. Preto chceme spolu s nimi postupne skladať obraz budúcej podoby Slovenska. Tých, ktorí nájdu motiváciu a chuť možno aj pritiahnuť do politiky alebo len do verejného života. Nie preto, aby boli v politike nejaké nové tváre, ale preto, aby realizovali nápad, ideu, projekt, ktorý je aj ich nápadom, a ktorý má potenciál meniť krajinu. Nie len pre nich samých. Pre všetkých.

Teraz odbočím. Poviem Vám svoju skúsenosť. Zverejňovanie zmlúv.

Najprv bol nápad. Potom návrh zákona. Nasledovalo odmietnutie zo strany Smeru, samozrejme, skoro s výsmechom. Ale nápad sa stal predmetom verejnej diskusie. Získal podporu verejnosti. Pred voľbami ho mali vlastne všetky strany okrem Smeru vo svojich programoch. A tak sa stal realitou. Napriek tomu, že nie všetci v tých stranách boli takýmto nápadom nadšení.

Projekt TVORÍME SLOVENSKO nie je mojím rozmarom. A priznávam, nevznikol za deň, a ani nie včera. Aj tu v sále sedia ľudia, s ktorými som sa veľakrát rozprávala o súčasnej situácii, a ako z nej von. Bolo to hneď po voľbách, mala som na to dôvod, ale aj potom, v lete, na jeseň. Výsledok debát? Neexistuje jednoduchá odpoveď. Ale stojí za to sa o ňu pokúsiť.

Projekt TVORÍME SLOVENSKO nie je projektom na jeden deň, bude obnášať množstvo stretnutí a tvorivých diskusií vo viacerých mestách Slovenska. Všeobecných, aj na konkrétne témy. Výsledky našich úvah, aj našich spoločných úvah, nápady, riešenia budeme zverejňovať a prenášať na politickú pôdu.

Bude to jednoducho práca. A ja verím, že môže priniesť to, čo nám od roku 2006 chýba. Agendu, za ktorú sa postaví kritická masa našich voličov. Aby spojenie pravice, v akejkoľvek podobe a kohokoľvek, nebolo len otázkou technológie moci, ale aj spojením za spoločným cieľom. Ambicióznym cieľom.

To je odpoveď, ktorú viem ponúknuť.“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bývalá opatrovateľka: Bol to prázdny život, nedalo sa to vydržať

Agentúry zneužívajú vodičov aj opatrovateľky, tvrdí bývalá opatrovateľka v Rakúsku Angelika Horňáková.


Už ste čítali?