Pre pamäť a budúcnosť

Autor: Lucia Žitňanská | 1.2.2013 o 9:00 | Karma článku: 13,54 | Prečítané:  923x

Sú témy a témy. Niektoré atraktívne, niektoré menej. Ak je téma menej atraktívna, neznamená, že je menej vážna. Stiahnutie kandidatúry Juraja Kalinu na post predsedu správnej rady Ústavu pamäti národa vzbudila pozornosť najmä preto, lebo SMER Kalinu najprv navrhol, potom zasadol, nezhodol sa a kandidatúru Kalinu stiahol. Politická chyba SMER-u je atraktívna téma. Otázka, prečo sa tak stalo je, atraktívna možno menej, ale podľa mňa vážna téma. Preto som k tejto téme vystúpila v parlamente a povedala toto. Pre pamäť a budúcnosť.

„Dôvodom môjho vystúpenia sú pre mňa znepokojujúce informácie, ktoré sprevádzajú stiahnutie kandidatúry Juraja Kalinu zo strany SMER-u. A obraciam sa, týmto mojím krátkym vstupom, predovšetkým na poslancov strany SMER, aj keď nielen na nich.

Od zriadenia Ústavu pamäti národa vnímam hlavný zmysel, hlavnú ideu jeho existencie v tom, aby boli sprístupnené a zverejnené fakty o našej totalitnej minulosti. Úlohou ÚPN nebolo a nie je interpretovať dejiny.

Sprístupnenie faktov o našej totalitnej minulosti, a buďme konkrétni, sprístupnenie faktov o tom, ako pracuje totalitná moc, ako vydiera totalitná moc, čím vydiera totalitná moc, ako dokáže lámať charaktery, a tým sa udržiavať pri moci, je dôležité pre pochopenie toho, ako fungujú totalitné moci. A súčasne je to dôležitá prevencia. Aby sme sa do budúcnosti poučili a vyhli sa opakovaniu takejto skúsenosti.

Považujem to za dôležité aj preto, aby sme pochopili mnohé problémy, ktoré máme dnes. Pretože mnohé problémy, ktoré dnes máme, máme práve preto, že priestorom, v ktorom žijeme, sa prehnalo (a zdržalo) niekoľko totalít. Naše správanie nie je usmerňované len písanými pravidlami, nielen zákonmi. Naše správanie je aj dnes dané historickou skúsenosťou tohto priestoru. Pretože je dané aj neformálnymi pravidlami, kultúrnymi vzorcami správania sa, ktoré sa prenášajú z generácie na generáciu a odráža sa v nich všetko, čo prežil tento priestor a čo sme v ňom prežili my. Aj počas jednej totality, aj druhej totality.

Preto som presvedčená, že poznanie faktov, sprístupnenie faktov o našej totalitnej minulosti je dôležité pre našu budúcnosť. Pre našu budúcnosť je dôležité poznať našu minulosť.

Hovorím toto všetko, pretože mám pocit, že to, čo sa tu odohráva v súvislosti s voľbou predsedu správnej rady Ústavu pamäti národa a v súvislosti s kandidatúrou kandidáta SMER-u Juraja Kalinu je to, čo by som nazvala súboj politikov o interpretáciu dejín. Súboj politikov o to, ktorá politická interpretácia dejín bude mať svoje zastúpenie na pozícii šéfa Ústavu pamäti národa.

Som presvedčená, že politici nemajú ovplyvňovať to, ako budeme interpretovať naše dejiny, od toho sú tu iní. Vo vzťahu k Ústavu pamäti národa sme povinní urobiť všetko pre to, aby si plnil najmä svoju základnú funkciu: a síce sprístupňoval a zverejňoval fakty.

Politické súboje, aj vo vnútri SMER-u, o to, kto bude šéfom Ústavu pamäti národa, sú ale o tom, že niekto od neho očakáva viac; v línii vlastnej politickej interpretácie našich dejín.

Preto apelujem na poslancov, nechajme Ústavu pamäti národa sprístupňovať fakty a historikom nechajme ich interpretáciu. Zvoľme na pozíciu predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa človeka, ktorý bude garantom, že Ústav pamäti národa bude túto funkciu so cťou plniť.“

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?