Každý mandát má svoj obsah

Autor: Lucia Žitňanská | 17.11.2012 o 20:10 | Karma článku: 15,98 | Prečítané:  1419x

Dnešná ústredná rada mala byť, v jej pracovnej časti, pre médiá síce uzatvorená, avšak tak celkom nebola, takže pre tých z Vás, ktorí by mali záujem pozrieť sa či prečítať si, čo som na nej našim členom povedala, tu je text môjho vystúpenia.

Na začiatku septembra som svoje vystúpenie na ústrednej rade začala slovami „je pol roka po voľbách“. Dnes by som mohla použiť ten istý prejav, len v ňom zmeniť prvú vetu. Je trištvrte roka po voľbách. Lebo skoro nič podstatné sa za štvrť roka nezmenilo. Ani v spoločnosti, ani na politickej scéne, a ani v pravici. Ľudová platforma mi, verím, odpustí toto konštatovanie.

Nezmenilo sa nič, hoci sa dejú vážne veci. V Európe, aj na Slovensku.

V Európe sa diskutuje na najvyšších úrovniach o tom, ako bude vyzerať usporiadanie Európskej únie do budúcnosti. Chýba mi diskusia spoločenská, ale najmä politická, v parlamente, ale aj v našej strane na túto tému. A keď sa takáto diskusia nestane automatickou trvalou súčasťou našej politickej práce, tak hrozí, že keď príde čas robiť vážne rozhodnutia, populizmus, lebo hovorí jednoduchým jazykom, bude mať navrch.

Doma vláda jednej strany konsoliduje verejné financie mysliac na to, ako prežiť tento, a možno ešte budúci rok. Ale myslieť na to, čo bude o niekoľko rokov, konať tak, aby Slovensko vyšlo z krízy posilnené v konkurencii s ostatnými krajinami to buď nevie, alebo jej chýba politická odvaha. Alebo nemá ani na jedno, ani na druhé. Výsledkom bude frustrácia. Tá prináša so sebou aj hľadanie nepriateľa, a populizmus potom ľahko na tejto vlne skĺzava do extrémizmu. Sme my v našej strane pripravení čeliť takejto situácii? Máme a budeme mať odvahu jasne povedať, na čo Slovensko má a načo nemá? Čo sme v poltickej súťaži schopní ponúknuť voči populizmu?

Doma sa deje ale aj niečo iné. Strana SMER, nech sa teraz tvári akokoľvek kultivovane, rozumie tomu, čo je to moc. A pracuje s ňou viditeľne aj menej viditeľne tak, aby ju mala všade. Robí to dobre, častokrát nenápadne. Prekrýva to kultivovanými tvárami. Koncentrácia moci v rukách jednej strany je ale pre demokraciu nebezpečná, vždy a všade. Nevymenovanie generálneho prokurátora, rozhodnutie ústavného súdu, Kováč vers. Lexa, odškodné Harabinovi, trestné stíhanie filmárky za film o justícii. Čo je dnes pre nás dôležitejšie?

Vnímam akoby niekoľko prejavov na pravej strane politickeho spektra. U niektorých chladný populistický kalkul hovoriť ľuďom to, čo chcú počuť. U iných náznaky (nechcem použiť silné slovo, ale lepšie mi nenapadlo na pomenovanie stavu) jemnej hystérie po momentálnych preferenciách. Hrá sa hra o východiskovú pozíciu v roku 2013, strán aj politikov, navonok, aj vo vnútri strán. Lebo potom začnú voľby, pekne jedny za druhými. A nie je pravicový líder. (Je veľa predsedov, budúcich predsedov, platformistov. Líder ale nie je.) Ani strana, ani osoba. A to je príležitosť. Tak tu máme súťaž, pripomínajúcu skôr súboj, strán medzi sebou aj medzi svojimi členmi, tzv. presluhujúcich s ešte nepresluhujúcimi, politicky starších s politicky mladými, mladými medzi sebou.

Divák, inak náš volič, musí byť z týchto nekonečných hier už riadne unavený. Aj ja mám často ten pocit. A potrebu apelovať na zdravý rozum. Ale asi je tento proces nateraz nezastaviteľný len apelom na zdravý rozum, pretože takýto vývoj je v niečom prirodzený.

Ak sa na to pozrieme takto, tak potom nemá zmysel sťažovať si na druhých. Dnes sme sa tu stretli kvôli programu. S obdobným som za SDKÚ-DS už viackrát kampaňovala. Doba sa však zmenila a my musíme ponúknuť viac. Ale hlavne, musíme dať voličom odpoveď na otázku, aká je SDKÚ-DS dnes strana. Nie ľúbivú alebo ničnehovoriacu frázu, ale skutkami podopretú odpoveď.

SDKÚ-DS bola v mojich očiach reformná strana, líder veľkých spoločenských zmien. Napriek všetkým výhradám, ktoré voči nám ľudia mali, nemuseli nás mať radi, ale volili nás pre našu kompetenciu v ekonomických témach, neskôr aj v téme spravodlivosti, preto, že sme dokázali, aby Slovensko bolo rešpektovanou krajinou. Boli sme modernou, reformnou stredopravicovou stranou, ktorá spájala občianskych demokratov aj konzervatívcov, vedeli sme mobilizovať našich voličov. Vedeli sme rozlíšiť, čo je podstané, a čo nie. Vedeli sme spolu žiť so svojimi názormi, zhodnúť sa v tom podstatnom a nájsť kompromis v tom, na čo sme mali rôzne názory. Lebo aj naši voliči majú rôzne názory. V otázkach, ktoré sa týkali svedomia, sme vždy mali voľné hlasovanie. Na rozdiel od iných striktne ideologických stran, pre ktoré boli otázky svedomia na prvom mieste nás aj táto skutočnosť robila v očiach voličov inou, modernou stranou, s ktorou vedeli stotona prvom mieste jekialednota. ozni ponuknut voci populizmu?žniť budúcnosť Slovenska.

Čo je pre nás dnes dôležité? Preferencie bez ohľadu na obsah politiky? Je jedno, či za cenu toho, že budeme malým modrým SMER-om alebo regionálnou stranou, ktorá sa vybíja vo vlastných sporoch? Podľa mňa nie. Pre mňa určite nie.

Mandát, ktorý som aj ja za SDKÚ-DS od voličov dostala, má aj svoj obsah. Európa, ekonomika a konkurencieschopnosť Slovenska, charakter štátu a jeho fungovanie. To sú témy, na ktoré sa v prvom rade od nás očakávajú odpovede. Myšlienky, otvorenosť, dôveryhodní ľudia, áno, aj noví. Za takúto politiku SDKÚ-DS som pripravená záspasiť v prvej línii. Pokiaľ sú ale očakávania, že na prvom mieste sú percentá a myslíme si, že cesta k nim je jednota, ktorú budú poslanci demonštrovať v otázkach, ktoré stranu aj spoločnosť rozdeľujú a radikalizujú, stranu takáto jednota pochová. S takouto politikou nechcem byť spájaná.

Nedá sa ísť po obidvoch cestách naraz, pretože v živote aj v politike platí, čo už raz povedal Abraham Lincoln: „môžete klamať krátko všetkých alebo dlho niektorých, ale nemôžete klamať dlho všetkých". Ja k tomu dodávam – a už vôbec nemôžeme klamať samých seba.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?