Prichytení pri čine

Autor: Lucia Žitňanská | 6.11.2012 o 9:50 | Karma článku: 28,96 | Prečítané:  10302x

Ústavný súd rozhodol, že predseda najvyššieho súdu Harabin sa dopustil disciplinárneho previnenia, keď nepustil na najvyšší súd kontrolórov ministerstva financií skontrolovať, ako narába s peniazmi štátu. Uložil mu trest mínus 70% z platu dole na jeden rok. Predseda najvyššieho súdu sa pre toto rozhodnutie ústavného súdu sťažuje na Slovensko v Štrasburgu. Pýta náhradu škody, 70% z platu za jeden rok s úrokmi a nemajetkovú ujmu 100 000 eur.

Slovenská republika sa bráni. Vláda, zastúpená svojou zástupkyňou za vlády Ivety Radičovej pošle stanovisko, v ktorom žiada štrasburský súd, aby sťažnosť vyhlásil za neprijateľnú a pre prípad, že súd sťažnosť prijme tvrdí, že táto sťažnosť je zjavne nepodložená. Vláda, zastúpená tou istou zástupkyňou za vlády Roberta Fica, pošle doplňujúce stanovisko, v ktorom na štrasburský súd píše, citujem:

 

„Čo sa týka požiadavky sťažovateľa, ktorá bola uplatnená v súvislosti s nemajetkovou ujmou, žiada vláda Súd, aby za ňu priznal sťažovateľovi primeranú náhradu na základe svojho precedenčného práva v závislosti od zisteného porušenia práv.

 

Čo sa týka požiadavky sťažovateľa na náhradu majetkovej ujmy, vláda poznamenáva, že existuje priama príčinná súvislosť medzi namietaným porušením Dohovoru a spôsobenou finančnou ujmou, ktorá má svoj pôvod v uloženom disciplinárnom opatrení (zníženie funkčného platu o 70% počas jedného roka).“

 

Včera som sa od predsedu najvyššieho súdu dozvedela, že stanovisko vlády, písané v mene Slovenskej republiky pred súdom v Štrasburgu, citujem „nie je rozhodujúce ani podstatné“. Tak sa sama seba pýtam – a načo tie stanoviská vlastne vláda píše? A prečo vláda Roberta Fica vlastne to stanovisko zmenila?

 

Od hovorkyne ministerstva spravodlivosti som sa zasa dozvedela, že vláda sa len „vyjadrila k novým skutočnostiam“. No veď práve! Vyjadrila sa, ale ako?

 

Ako majú veriť ľudia v spravodlivosť, keď si v novinách prečítajú rozsudok, podľa ktorého sa musí Kováč ospravedlniť Lexovi, aj keby mu naozaj uniesol syna? Alebo že prokuratúra nemôže potvrdiť pravosť prepisu nahrávky, lebo sa to môže dotknúť cti toho, kto na nahrávke vystupuje? Keď slovenská filmárka poukáže na pomery v justícii, hrozí jej dvojročné väzenie. Tomu, ktorý je týchto pomerov strojcom, pomáha Fico s Borecom vybaviť 100.000 eur, na ktoré sa mu poskladáme my všetci, aj filmárka. A Fico s Borecom bez hanby oznámia, že v justícii dosiahli pokoj. Nie je pokoj a nebude, pokiaľ budeme musieť za spravodlivé považovať to, čo nikto súdny za spravodlivé považovať nemôže.

 

Čo spravíte s advokátom, ktorý Vás zastupuje a k novým skutočnostiam povie, no viete, ten môj klient to asi naozaj pohnojil, je to vlastne úplný hlupák, tak milý súd, buď tak dobrý, rozhodni, aby musel platiť. Koľko, to nechávam na teba milý súd. Podľa mňa ho vyhodíte.

Čo s vládou, ktorá bola prichytená pri čine, že robí „hlupáka“ z Ústavného súdu Slovenskej republiky a nezastupuje Slovenskú republiku, ale Harabina?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?