Bude v roku 2014 koniec sveta?!

Autor: Lucia Žitňanská | 30.10.2012 o 7:00 | Karma článku: 17,26 | Prečítané:  3459x

Nie, v roku 2014 nebude koniec sveta, ale na Slovensku budú prezidentské voľby. A to je zjavne dobrý dôvod pre R. Fica a stranu SMER-SD chovať sa dnes tak, akoby bolo jedno, čo bude po roku 2014. Ale nie je to jedno. Nie je to jedno pre Slovensko, a nie je to jedno ani pre R. Fica. Len záujmy sú rozdielne.

Rozmýšľala som o tom, prečo SMER nezrušil rovnú daň, keď bol v minulej vláde 4 roky pri moci. Rovná daň už od jej zavedenia bola jeho ideologickým terčom. Prečo ju ruší až teraz?

 

Vysvetlenie je pomerne jednoduché. SMER-SD sa vždy zaujímal hlavne o prerozdelenie peňazí. Pokiaľ ich ekonomika prinášala dostatok, bolo dosť na prerozdeľovanie. V zástupe tých, ktorí naťahovali ruky, bola vždy veľká tlačenica a rovná daň ekonomike pomáhala. Keď je vláda nútená udržať deficit na úrovni 3%, SMER prišiel na to, že nemá dosť peňazí na prerozdeľovanie. Prišiel na to, že ani zvýšené príjmy z konsolidačného balíka od firiem a najmä občanov (sporitelia, dohodári, živnostníci) nestačia na to, aby iným pridali (učitelia, lekári), a aby bolo dosť na rozdávanie. Štát si dnes berie na vlastné prežitie.

 

To, čo sa deje dnes, nie je jednorazový projekt konsolidácie. Deficit bude musieť byť nižší aj na budúci rok, aj na ďalší rok, až kým nebudeme mať vyrovnaný rozpočet. Pokiaľ ekonomika nedodá viac peňazí a nebude z čoho brať (druhý pilier mu už viac financií neposkytne), nebude mať z čoho udržať krajinu. Aj laický rozum hovorí, že je treba spraviť niečo pre to, aby ekonomika produkovala viac. Smeruje k tomuto zrušenie rovnej dane? Nie! Smeruje niektoré z opatrení konsolidačného balíčka alebo nejaké iné opatrenie k vyššej produkcii? K tomu, aby sme boli atraktívni pre investorov, aby na Slovensku bola práca? Ktoré sú to? Tak čo bude o rok? Ekonomika nám viac nedá, od ľudí už vláda viac zobrať nebude môcť.

 

Prečo potom SMER ruší rovnú daň? Vysvetlenie je opäť jednoduché. Aby vláda mohla dookola omieľať, že berie bohatým, a nie chudobným. Pretože R. Fico, na rozdiel od iných, sa nikdy nehanbil za ideologickú rétoriku a keď treba, ani za ideologické riešenia. Lebo to je politický marketing, ktorý zaberá.

 

Minulý týždeň okrem správy o rušení rovnej dane, o rozhodnutí ústavného súdu, čo prezident musí a čo môže, prebehla bez väčšej pozornosti tlačou aj informácia, že Svetové ekonomické fórum vydalo Správu o globálnej konkurencieschopnosti 2012 – 2013. Slovenská republika sa v globálnej konkurencii krajín ocitla na 71. mieste zo 144 hodnotených krajín. Ťahá ju dole najmä vymožiteľnosť práva (140. miesto) a tiež neefektívne fungujúce verejné inštitúcie, slabá efektívnosť verejných výdavkov, nízka kvalita vzdelávacieho systému, neefektívny trh práce, byrokracia, klientelizmus a korupcia. To chce, zdá sa, reformy, nie ľahké, nie populárne. Kde sú?

 

Záujmom Slovenska je, aby sa zvýšila jeho konkurencieschopnosť. Záujmom R. Fica je moc. A tú prezident na Slovensku, vypočujúc si nález ústavného súdu, zjavne má.

 

Nie, v roku 2014 nebude koniec sveta, len prezidentské voľby na Slovensku. R. Fico zjavne vie, aké sú dôležité a na rozdiel od opozície sa podľa toho aj správa. S jediným cieľom. Ustáť to marketingovo-politicky do prezidentských volieb. Čo tam po konkurencieschopnosti Slovenska, keď je v hre moc na Slovensku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bývalá opatrovateľka: Bol to prázdny život, nedalo sa to vydržať

Agentúry zneužívajú vodičov aj opatrovateľky, tvrdí bývalá opatrovateľka v Rakúsku Angelika Horňáková.


Už ste čítali?