V januári 2015 sa prudko oteplí

Autor: Lucia Žitňanská | 2.8.2012 o 11:22 | Karma článku: 20,68 | Prečítané:  4114x

Nástojčivo, stále opäť a znova, mi hlavou beží jeden a ten istý obraz; je krátko po vianočných prázdninách, na Troch kráľov roku 2015 máme stále voľno, niektorí z nás sú s deťmi stále na lyžovačke, iní s nimi pozerajú na samostatnom kanáli rozprávky a - slovenský parlament rokuje v skrátenom legislatívnom konaní o zásadnej zmene volebného systému, ktorá prešla dvojdňovým pripomienkovým konaním medzi vianočnými sviatkami a Silvestrom, vládou a vyhovuje práve jednej strane.

Zdá sa vám to ako absurdná predstava? Absurdná predstava, veď predsa toto už máme raz za sebou... Lenže Robert Fico vraví, že sa nezmenil, iba sa poučil.

Poučil sa zjavne v tú noc dlhých nožov, keď ako jediný zostal z opozície sedieť v parlamentných laviciach a poučil sa do tej miery, že už vie, akú moc má dobrá komunikačná stratégia.

Ponechávam si tento obraz v hlave, pretože je to varovanie pred prekračovaním hraníc, ktoré je prekračovať neprípustné. A keď ich raz prekročíme, tak potom je už možné všetko. Aj to, čo sa nám dnes nezdá.

Pretože padnú všetky zábrany. Dnes prekračujeme hranice spôsobom, ktorý smeruje práve k tomuto.

Dva pracovné dni na pripomienkové konanie. Bez zverejnenia na portáli právnych predpisov, a teda bez toho, aby verejnosť mohla dať pripomienku, na čo má podľa našich legislatívnych pravidiel právo. K tomu skrátené legislatívne konanie...

To všetko pri zákone, ktorým sa rozhoduje o budúcnosti druhého piliera dôchodkového zabezpečenia, skrátka o tom, ako budú vyzerať dôchodky o 10, 20, 30 rokov v situácii, keď nevieme, ako budú o tých 10, 20 či 30 rokov vyzerať verejné financie Slovenska a nik dnes nevie povedať, aké budú vtedy dôchodky z prvého piliera.

Pri takomto type zákona to považujem za neprípustné prekračovanie hraníc svojvôľou vládnej moci.

Svätou povinnosťou ministra spravodlivosti a predsedu legislatívnej rady je upozorniť na to, keď sa legislatíva prijíma v rozpore s pravidlami. No tento zákon mu nestál ani za tú pripomienku, ktorú dala napríklad generálna prokuratúra - že sa porušujú legislatívne pravidlá vlády Slovenskej republiky. V kolónke pripomienky ministerstva spravodlivosti je nula.

Máme za sebou 100 dní tejto vlády a hranice sa prekračujú na pokračovanie. Príklad za všetky: námestník zvoleného, ale nevymenovaného generálneho prokurátora zázračnou rýchlosťou vyhovie podnetu a podá návrh na ústavný súd, ktorého väčšina bola zvolená poslancami Smeru.

Zázračnou rýchlosťou koná a pozastaví účinnosť zákona, aby premiér Robert Fico nemusel urobiť politicky nepopulárny krok a nemusel dať peniaze zo štátneho rozpočtu sestričkám.

To je bezprecedentné prekročenie hraníc v rámci právneho štátu, prikryté najvyššími ústavnými orgánmi vrátane ústavnoprávneho výboru, ktorý sa hlasmi poslancov Smeru odmietol tou vecou zaoberať. A dnes rokujeme spôsobom, ktorý je len pokračovaním tohto prekračovania hraníc.

Dokedy bude v kolónke ministerstva spravodlivosti nula? Dokedy budeme prekračovať svojím správaním hranice, ktoré sa nám nutne musí niekedy vrátiť? Až kým sa v januári 2015 prudko neoteplí?!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?