Ponúkam riešenia, nie malý modrý Smer

Autor: Lucia Žitňanská | 24.4.2012 o 11:30 | (upravené 24.4.2012 o 12:02) Karma článku: 10,04 | Prečítané:  5038x

Slabé strany riešia samy seba, silné strany riešia to, čo ponúknu ľuďom na Slovensku. Za predsedníčku SDKÚ-DS kandidujem, aby som voličom dala novú ponuku. Nie preto, aby som premaľovala fasádu a dala strane inú nálepku.

Vo voľbách sme dostali zaslúženú facku. Koledovali sme si o ňu. My aj celá pravica. Pravda je, že ľudia sú naštvaní. Naštvaní, že veci nefungujú. Očakávali, že keď sa staneme súčasťou Európy, tak aj u nás to bude fungovať ako v Európe. Túto domácu úlohu sme si my, politici, nesplnili.

Odkedy som oznámila kandidatúru na predsedníčku SDKÚ-DS pracujem na novej ponuke voličom.  Slušní ľudia, ktorí platia dane, majú nárok na normálne fungujúci štát, v ktorom sa im dobre žije. Majú právo, aby mali dobré štartovacie podmienky pri dôležitých rozhodnutiach v ich živote.

Tieto požiadavky majú politici riešiť a toto je obsah mojej novej ponuky. Chcem, aby SDKÚ-DS bola stranou, na ktorú si ľudia spomenú ako na prvú, keď potrebujú pomoc.

Znamená to viac počúvať, reagovať na problémy a zrozumiteľne komunikovať. Nie napísať program a hnevať sa, že nám svet nerozumie.

Ale aby nedošlo k omylu. Rozumieť ľuďom neznamená vystúpiť z auta, potriasť im rukou a kývať pri tom hlavou. Nechcem žiadny malý modrý Smer. Vždy sme boli stranou programu. Budeme ponúkať riešenia, medzi ktorými musia byť malé kroky, ale aj veľké, ťažké reformy zlepšujúce život.

Nepripustím divadlo

Nebudem ani písať, ani hovoriť o tom, v čom si myslím, že som lepšia ako moji protikandidáti, v čom sa od nich odlišujem. Stačilo, že zahľadenosť do vlastných problémov a vzájomné hádky zničili našu vládu.

Ak to vtedy bola dráma, v prípade súboja o predsedu SDKÚ-DS by to bola už len komédia. V réžii politikov strany, ktorá nepochopila, čo nám voliči povedali.

Potrebujeme aj reformátorov, aj komunálnych politikov, aj dobrých rečníkov, aj praktikov zo života.  Ak si chceme opäť získať dôveru, musíme byť dobrý tím a ja sa budem snažiť byť dobrou líderkou.

Šancu bude mať každý, kto dokáže priniesť dobré riešenia. Ale nepripustím, aby sme sa rozpadli na zbor sólistov, ktorí rečnia, akí sú iní a nevedia sa dohodnúť, či má byť šesťpercentná strana moderná, alebo ľudová. Ako keby to dnes bolo dôležité.

Máme domácu úlohu zvoliť si nové vedenie strany, 19. mája na kongrese ju splníme. A to je posledný deň, keď máme právo zaoberať sa sami sebou.

Budeme zvyšovať latku

Čaká nás práca v opozícií. Nemusíme kritizovať každý krok vlády, ani kričať kvôli každej maličkosti, ani politikárčiť kvôli nepodstatným veciam. Ale od schválenia programového vyhlásenia budeme každý deň vláde dvíhať latku.

Možno ste si všimli, ako sa snažia latku tlačiť dole.  Ako premiér rozpráva, že bude rád, ak v roku 2016 prestane klesať životná úroveň. Alebo ako nový minister školstva sľubuje učiteľom, že možno od roku 2014 nájde peniaze.

Rešpektujem vôľu voličov, vďaka ktorej Smer-SD sám zostavil vládu. No zároveň to znamená plnú zodpovednosť Smeru za to, či vláda bude schopná odpovedať na oprávnené nároky ľudí, a či sa ich život bude zlepšovať.

Voliči z nás musia každý jeden deň cítiť snahu tieto ich nároky nielen chrániť, ale aj schopnosť im pomôcť. A výsledkom tejto práce nemá byť to, aby mala v nasledujúcich voľbách SDKÚ-DS o sto voličov viac ako KDH. Ale aby sme ľuďom spolu ponúkli normálneho slušného súpera dnešnej vlády.

P.S. Ak máte záujem, tu si môžete prečítať prvý návrh obsahu mojej ponuky. Privítam cez odkaz blogerovi akékoľvek vaše návrhy, reakcie a pripomienky. Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?