SDKÚ-DS je pripravená na zmenu, a ja tiež

Autor: Lucia Žitňanská | 20.2.2012 o 8:00 | (upravené 20.2.2012 o 20:56) Karma článku: 16,07 | Prečítané:  11532x

V roku 2007, keď som sa rozhodla vstúpiť do politiky a do SDKU-DS, išlo o stranu, ktorá mala za sebou veľké reformné a integračné úspechy pod jej vedením. Išlo zároveň o stranu, o ktorej sa už mnohé popísalo a musela viaceré veci vysvetľovať. Vtedy som sa rozhodla, že sa chcem na zmenách podieľať a nielen o nich hovoriť, či písať.

Chcela som zabojovať o vyššiu úroveň právneho štátu, lepšiu vymožiteľnosť práva a zastaviť zneužívanie moci v súdnictve. Bola som presvedčená, že si všetci, celá táto krajina zaslúži fungujúce a dôveryhodné súdy aj prokuratúru.

V SDKÚ-DS som našla plnú podporu na prípravu aj presadzovanie týchto zmien. V pozícii ministerky spravodlivosti som dostala jasnú zelenú pre rozsiahle zmeny v justícii a všetky protikorupčné opatrenia.

Prišlo aj zverejňovanie zmlúv, väčší prehľad v dotáciách, zmeny vo verejnom obstarávaní a mnohé iné. Uskutočňovanie plánov bolo pre mňa potvrdením, že moje rozhodnutie z roku 2007 bolo správne. Pretože stále platí, že pravica menila Slovensko vždy k lepšiemu.

Verím, že sa tak môže stať opäť, ale na to nesmieme premárniť veľkú šancu. Táto šanca je spojená so silnými protestmi verejnosti proti korupcii a za právny štát. Tieto protesty totiž ukazujú nielen hnev, ale aj doteraz najsilnejší tlak ľudí na spravodlivé Slovensko bez korupcie, kde platí zákon pre každého rovnako.

Mám však aj obavu, aby energia z protestov nebola premárnená. Aby nevyprchala, premenila sa do skepsy a nechuti využiť svoje právo ísť voliť. Lebo potom určite zmena nepríde.

SDKÚ-DS má dobrý program. Som o tom presvedčená. Má rovnako kvalitných ľudí, ktorí tento program dokážu presadzovať a priniesť výsledky. Ale musíme byť úprimní a priznať si, že má dnes aj problém. Nemôžem si nevšímať trend poklesu preferencií od pádu vlády.

A cítim zodpovednosť. Zodpovednosť za to čo sme urobili a aj za ľudí, ktorí na mnohých zmenách pracovali. Cítim aj svoje diel zodpovednosti za SDKÚ-DS.

Prišiel čas pozrieť sa s pokorou, čo sa nám podarilo aj nepodarilo. Pretože mnohé sa nám podarilo, ale treba si povedať, že niečo aj nie. Treba si priznať, že sme najsilnejšia strana, máme premiérku a nepodarilo sa nám zastaviť pád vlády a to, že náš koaličný partner vymenil 24 hodinový nesúhlas s eurovalom za prerušenie všetkých pozitívnych krokov a plánov.

Aj keď sme 8. januára ako jedni z prvých hovorili o tom, že treba vyšetriť Gorilu, nepodarilo sa nám dostatočne vyargumentovať, ako to je.

Budem sa uchádzať o post predsedníčky

Dnes sa musíme na problém pozrieť s odstupom a povedať si, že ten problémom klesajúcej podpory nie je len Gorila. Problém, s ktorým bojujeme je strácajúca sa dôvera v SDKÚ-DS. Voľby nie sú súťaž popularity a nemôžu byť súťažou lepších reklamných produktov.

Dôvera je však kľúčová v našom vzťahu k vám - k našim voličom. Som presvedčená, že mnohí z vás podporujete náš program. Nemáme problém s tým, že by to tak nebolo. Prinášame konkrétne a správne riešenia.

Dnes nemáme ani možnosť a ani čas zmeniť našu volebnú stratégiu. Čo však musíme urobiť, je povedať ľuďom, že im rozumieme, vnímame ich výhrady a sme pripravení robiť zmeny.

V týchto dňoch je čas na niektoré osobné rozhodnutia. Ja som za seba vážne osobné rozhodnutie urobila. Zvažovala som ho dôkladne už dlhšiu dobu. Pôvodne som odpovedala na otázky o mojom ďalšom pôsobení v strane s odkazom na povolebné dni.

V sobotu som sa však rozhodla vyslať signál našim voličom, že SDKÚ-DS je pripravená urobiť sebareflexiu a je pripravená na zmenu.

Oznámila som predsedovi strany, zvyšnému vedeniu aj našim voličom moje vážne osobné rozhodnutie. Ak dostanem dôveru od voličov, naložím s ňou zodpovedne a budem sa uchádzať o post predsedníčky SDKÚ-DS.

Rovnako ako v roku 2007 aj včera som sa rozhodla, že sa nemienim vzdávať. Pretože zápas o spravodlivosť pokračuje a vyhrať ho môžeme len spoločne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?