Šesť týždňov do volieb, alebo rana istoty

Autor: Lucia Žitňanská | 31.1.2012 o 0:05 | (upravené 31.1.2012 o 0:13) Karma článku: 17,27 | Prečítané:  7292x

Do predčasných volieb chýba necelých šesť týždňov a vrcholí kríza dôvery v demokratické inštitúcie, v politiku a politikov. Nie je pravda, že ľudia, ktorí neveria vo „Ficove istoty" nechcú voliť. Chcú voliť, ale potrebujú na prekonanie znechutenia dobrý dôvod.

Je fér netváriť sa, že na Slovensku je všetko v poriadku. Ak máme byť úprimní, patrí k tomu aj posypať si popol na hlavu, pričom platí to staré známe „hoď kameňom". Ak ale chceme mať právo postaviť sa pred voličov a žiadať ich opäť o dôveru, sme povinní ponúknuť im dôvod, prečo voliť.

Kríza môže byť šanca. Keď sa pozrieme do histórie, tak sú to práve krízy dôvery, ktoré prinútili politické inštitúcie a politikov urobiť také zmeny, ktoré posúvajú fungovanie demokratických a politických inštitúcií na kvalitatívne vyššiu úroveň.

Je povinnosťou nás, politikov, urobiť všetko čo je v našich silách, aby táto šanca bola využitá a predložiť zrozumiteľnú alternatívu vládnutia.

Len dôsledné a trpezlivé presadzovanie skutočných systémových riešení, zvýšenie profesionality a efektívnosti verejnej správy, polície, prokuratúry, súdnictva a otvorené vládnutie môžu viesť k tomu, aby na Slovensku bol poriadok, platil zákon a ctili sa ľudské práva.

Musíme ísť ďalej

Sľúbili sme a za rok a pol aj presadili zverejňovanie zmlúv na internete, vyššiu transparentnosť verejných obstarávaní, prísnejší trestnoprávny postih politikov a otvorenie súdnictva aj prokuratúry verejnej kontrole.

Musíme ísť ďalej. Posilniť zodpovednosť verejných činiteľov a štátnych zamestnancov. Urobiť poriadok v politických nomináciách. Aj ministri si musia vyberať z ľudí, ktorí prejdú náročným výberom.

Keď sme zvládli otvorené výberové konania v justícii, zvládneme ich aj v štátnej správe. Dokončiť reformu justície. Dokončiť zmeny na prokuratúre. Obmedziť politické vplyvy na políciu. Zastaviť zneužívanie tajných služieb zvýšením ich kontroly

SDKU-DS tu ponúka konkrétne a realistické riešenia. Ani mesiáši, ani spravodajské hry, ale len odpolitizované a silné silové zložky - polícia, prokuratúra - a nestranne rozhodujúce súdy môžu garantovať úspech v boji proti korupcii.

Aby šanca bola naozaj využitá, tak musime ísť ešte ďalej a konečne obmedziť imunitu poslancov len na výroky a hlasovanie v parlamente. A konečne zmeniť majetkové priznania politikov tak, aby dávali zmysel. Keď sme ich dokázali takými urobiť pre sudcov, musíme byť schopní to urobiť aj v prípade poslancov a ministrov.

Ako súčasť balíka navrhujem aj zákon o lobingu a som otvorená ďalším návrhom.

Stredopravé strany by mali prestať po sebe strieľať a mali by predložiť voličom zrozumiteľnú alternatívu vládnutia. Povedala som to a stojím si za tým. Ak to neurobia, tak ponúkajú voličom "istotu", že šanca zostane nevyužitá a dnešná kríza dôvery v demokratické inštitúcie, v politiku a politikov nie je na vrchole, ale na začiatku.

P.S.: všetkým, ktorí si práve teraz hovoria "To je pekné, ale takých sľubov tu už bolo":

Verím, že ľudia dokážu rozlišovať, kto len sľubuje a kto naozaj robí a má výsledky. Vo voľbách to môžu jednotlivým politikom spočítať a my to musíme rešpektovať. No najskôr musíme nájsť v sebe silu dať ľuďom dobrý dôvod voliť. Toto je moja ponuka.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?