reklama

Najslabšie miesto slovenskej sociálnej demokracie

Odkedy je vo funkcii ombudsmanky pani Dubovcová, teším sa na každú jej správu predloženú parlamentu. Odkrýva totiž nové skutočnosti o povahe našej krajiny, ktorú určuje aj vzťah spoločnosti a politických elít k najzranitelnejším skupinám osôb.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Z jej aktuálnej správy vystupujú na povrch tri politické súvislosti.

Prvá je, že ideologické nánosy vo verejnej aj politickej diskusii prekrývajú skutočnú úroveň dodržiavania ľudských práv na Slovensku. Spomeňme si na vyšpičkované emócie v súvislosti s referendom alebo prípravou celoštátnej stratégie ľudských práv. Pozornosť sa sústredila len na jeden úzky segment a nikto si nevšímal, že sú opomínané základné ľudské práva a slobody širokých skupín obyvateľov, aj tých naozaj zraniteľných, ako deti alebo seniori. „Katalóg“ základných ľudských práv a slobôd je veľký a niekedy si možno ani neuvedomujeme, že ide o ľudské práva, pretože v skutočnosti ide o prirodzenú ľudskosť a dôstojnosť človeka. Tá by mala byť samozrejmá aj bez toho, aby sme ju nutne mali zapísanú v katalógu základných ľudských práv a slobôd.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhá súvislosť je viditeľný rozdiel v prístupe k činnosti ombudsmanky od inštitúcií verejnej správy na nižšej úrovni a od vrcholných politických inštitúcií, t.j. vlády a parlamentu. Kancelária v roku 2014 pracovala s 3631 podaniami. V správe sa možno dočítať, že orgány verejnej správy na nižšej úrovni úrad verejnej ochrankyne práv rešpektujú, pretože z 270 porušení, na ktoré ich ombudsmanka upozornila, bolo len 18 prípadov, kedy nedošlo k riešeniu alebo k náprave. Keď si ale pozrieme zoznam opatrení, ktoré navrhovala verejná ochrankyňa práv parlamentu a vláde, tak z nich nie je vykonané prakticky vôbec nič. Bez toho sa ale nepohneme ďalej, pretože častokrát ide práve o systémové opatrenia vo fungovaní inštitúcií (čo môže urobiť len vláda alebo príslušný minister) alebo si vyžadujú zmenu právnej úpravy (čo musí urobiť vláda a parlament). Ak teda na nižšej úrovni verejnej správy má úrad verejného ochrancu práv rešpekt, na úrovni politickej čelí v lepšom prípade nezáujmu alebo v horšom prípade politickému osočovaniu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tretia súvislosť nevyplýva len z tejto správy, ale aj z predchádzajúcich správ ombudsmanky. Na poli otvorenosti inštitúcií sme urobili isté pokroky, ale jedna oblasť štátnej sféry zostáva dlhé roky nedotknutá. Myslím na políciu a prokuratúru. Najuzatvorenejší systém v tejto krajine je polícia a prokuratúra. Trochu už vidíme do súdnictva, pretože súdy sú povinné zverejňovať svoje rozhodnutia, aj rôzne iné informácie, ale brány polície a prokuratúry sú zatvorené stále. Ministerstvo vnútra odmieta urobiť aj ten povestný prvý krok, ako vyňatie policajnej inšpekcie z pôsobnosti ministerstva vnútra na nezávislú pôdu, čo by aspoň čiastočne prerušilo tento začarovaný kruh.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V tejto krajine nikdy nebola väčšia príležitosť riešiť fungovanie verejnej správy ako v situácii vlády jednej strany. Navyše, ak tá sa hrdí aj dovetkom „vláda sociálnej demokracie“. Nikdy nebola taká šanca urobiť systémové opatrenia, aby sa aj tí najzraniteľnejší dostali na zodpovedajúcu úroveň ochrany. Žiaľ, nestalo sa. A možno práve preto je každá správa verejnej ochrankyne práv zo strany SMER-SD braná odmietavo, pretože vecne a bez emócií upozorňuje na najslabšie miesto slovenskej sociálnej demokracie.

Lucia Žitňanská

Lucia Žitňanská

Bloger 
  • Počet článkov:  42
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ministerka spravodlivosti, podpredsedníčka vlády SR, podpredsedníčka strany Most-Híd. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu